Dovolená na Srí Lance

Aktuality
Vrátili jsme se ze Srí Lanky

Vrátili jsme se ze Srí Lanky

23.2.2016

Srí Lanka je již dobrou desítku let oblíbeným cílem našich turistů. V poslední době roste zájem i o kombinace Spojené arabské emiráty a Srí Lanka nebo Srí Lanka a Maledivy. My zvolili jen Srí Lanku, zpáteční cestu jsme si pak obohatili dovolenou o Dubaj v Emirátech.

Let na Srí Lanku můžete absolvovat s různými leteckými společnostmi k těm nej patří Emirates Airlines i Qatar Airways. Na jejich palubách nemáte jen jídlo a nápoje bez omezení, ale i zábavu v podobě obrazovky, kde vybíráte filmy, hudbu nebo hry. Prostor mezi sedadly v ekonomické třídě je větší, než je obvyklé u charterových letadel. Zavazadla v ceně jsou do 30 kg pro každou osobu, takže můžete vézt z cest suvenýry, oblečení i další dárky. Díky těmto parametrům se vám let do Dubaje, který trvá  necelých 6 hodin, nezdá tak dlouhý a určitě si ho vychutnáte. Po mezipřistání změníte letadlo do cílové Srí Lanky a let trvá další asi 4 hodiny.

Pro dopravu do hotelů v letoviscích můžete využít novou (asi 3 roky starou) dálnici. Většinou ji při transferu nepoužívají nebo chtějí připlatit za mýto. My jeli po dálnici obě cesty a doprava byla o dost rychlejší, prý až o polovinu.

Hotel jsme měli u Kalutary, na pláži, nově otevřený po rekonstrukci, 4* Turyaa Kalutara. Hotel leží na břehu oceánu, u písčité pláže. Většina pokojů má výhled na oceán. Služby v hotelu byly bez chybičky, personál mluvil i anglicky a německy, všude čisto. Hotel nabízí ubytování s polopenzí nebo all inclusive. S polopenzí čerpali hosté i vodu, kávu a čaj bez příplatku. All inclusive bylo možné využít u všech barů a v hlavní restauraci. U hlavních jídel byla část pokrmů evropských, srílanská jídla většinou ochucená kari, vždy dary moře a čerstvé ovoce. Chutné a rozmanité, vždy bylo možné vybrat něco nového. Oblíbili jsme si čerstvé ovocné šťávy, které můžete kombinovat i s alkoholem v podobě osvěžujících koktejlů.

Královská botanická zahrada v Kandy, je mimořádnou ukázkou různých druhů endemických rostlin, které můžete na Srí Lance obdivovat.

Galle, zachovalá holandská pevnost v kolonizačním stylu je památkou UNESCO. Právě zde můžete vidět tradiční řemesla, řezbářství, ručně vyráběnou krajku nebo batikování. Většina návštěvníků neodolá ani koupání na nádherných plážích.

Rýže se pěstuje na Srí Lance jako hlavní zdroj potravy a sklízí se 2x ročně v lednu a srpnu. Koření - kardamon, skořice, zázvor, muškát, kurkuma, pepř, chili, vanilka, hřebíček se na ostrově nejen pěstuje, ale také hojně používá v přípravě místního jídla. Koření se pěstuje v zahradách, které lákají turisty nejen k prohlídce, ale hlavně k nákupům koření a výrobků z něho. Což jsou také přírodní léčiva. Bylinky a koření se používají také v tradiční ájurvédě. Propracované léčbě pomocí masáží, stravy a cvičení jógy. Ájurvéda se na Srí Lance vyučuje ve školách jako přirozená pro získání rovnováhy a přirozené harmonie těla. Chorobám předchází, ale i léčí. Hodně západních turistů zde absolvuje 1x ročně ozdravnou kúru.

Vyhlášený cejlonský čaj, je na ostrově pěstovaný i zpracovaný tradičním způsobem v malých manufakturách. Každých 6-7 dní se ručně trhají dva vrchní listy a pupen, základ pro nejkvalitnější druhy čajů.

Čaj, koření a na ostrově pěstované Kešu oříšky jsou nejčastějším suvenýrem ze Srí Lanky.

Objevte i vy kouzlo Srí Lanky a budete se sem rádi vracet.